waskastandardszerokamalastandardduza 
Notatka ze spotkania grupy badawczej - Klukowo
czwartek, 02 czerwca 2011 10:00

Ośme spotkanie grupy badawczej odbyło się w miejscowości Kuczyn w gminie Klukowo. Na początku spotkania wójt gminy Grzegorz Jerzy Sylwestrzuk opowiedział o historii i teraźniejszości gminy Klukowo podkreślając walory środowiskowe i kulturalne gminy, w którym szczególną rolę pełni Gminny Ośrodek Kultury.

W spotkaniu poza dotychczasowymi ekspertami Krzysztofem Mnichem i Łukaszem Konopielko udział wziął Jacek Łapiński, który pełnił m.in. funkcję członka rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Województwa Podlaskiego. Z tej racji spotkanie skoncentrowało się na zagadnieniach dotyczących ochrony środowiska. W szczególności skupiono się na kwestiach dotyczących gospodarki odpadami i ściekami. Szczególnie interesująca była w tym kontekście wymiana doświadczeń między gminami, w których zrealizowano budowę scentralizowanych systemów ściekowych (gm. Ciechanowie c i Jastków) i tych, w których funkcjonują rozwiązania oparte przede wszystkim o oczyszczalnie przydomowe. Zgodnie stwierdzono, że po realizacji inwestycji w tym zakresie najważniejszym problemem staje się bieżące funkcjonowanie przyjętych rozwiązań i zabezpieczenie właściwej obsługi systemów.

Innym istotnym zagadnieniem staje się gospodarka odpadami, która w większości gmin biorących udział w projekcie realizowana jest przez firmy zewnętrzne, usuwające odpady poza teren gmin. Na długą metę jest to jednak rozwiązanie doraźne i w tym zakresie istnieje szereg inicjatyw mających na celu nie tylko budowę nowych wysypisk, ale także lepsze przetwarzanie gromadzonych odpadów. Jak zgodnie stwierdzono, niewątpliwie jest to obszar, na który należałoby zwrócić uwagę w kolejnym okresie programowania unijnego i ukierunkować znaczące środki.

Po tej części eksperci postanowili wrócić do - wywołanej przez uczestników spotkania - dyskusji z zakresu turystyki i atrakcyjności terenów z możliwością ich wykorzystania do przyszłych inwestycji i tworzenia atrakcji dla potencjalnych turystów. Na koniec zwrócono uwagę na konieczność podnoszenia kwalifikacji, wiedzy i zmiany mentalnego podejścia do funkcjonowania na lokalnym i regionalnym rynku usług i pracy.
 

<<  Grudzień 2023  >>
 Po  Wt  Śr  Cz  Pi  So  Ni 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Cały rok

logo_aga

Fundusze Europejskie – dla rozwoju Polski Wschodniej


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

 
Designed by Templatka.pl