waskastandardszerokamalastandardduza 
Notatka ze spotkania grupy badawczej - Kulesze Kościelne
wtorek, 10 maja 2011 11:00

Siódme spotkanie grupy badawczej odbyło się w miejscowości gminnej Kulesze Kościelne, podczas któęrego wójt gminy Józef Grochowski zaprezentował gminę, podkreślając jej rolniczy charakter, nakierowany przede wszystkim na produkcję mleka, a także pokazał dokonania w zakresie budowy infrastruktury.

Gmina Kuleszez Kościelne była jednym z pionierów budowy sieci wodociągowych (ze środków Kościelnej Fundacji na Rzecz Rolnictwa), co zostało uwiecznione na zaprezentowanym filmie z uroczystości otwarcia sieci w końcu lat 80-tych.

Prezentacji zagadnień badawczych dokonał ekspert dr Neneman. Jakkolwiek jednym z istotnych źródeł dochodów gmin biorących udział w projekcie, z uwagi na ich rolniczy charakter, pozostaje podatek rolny, to jednak przedstawione przez eksperta wątki wzbudziły duże zainteresowanie uczestników spotkania. Dotyczyły one propozycji zmian w zakresie podatku od nieruchomości mających na celu usprawnienie i poprawę efektywności stosowania tego rozwiązania. Jednocześnie celem zmian ma być możliwość uelastycznienia prowadzonej przez gminy polityki w celu lepszego wykorzystania posiadanych zasobów i dostosowania do lokalnych uwarunkowań.

W trakcie dyskusji głos zabrali m.in. burmistrz Ciechanowca p. Mirosław Reczko, wójtowie gmin Kulesze Kościelne p. Jozef Grochowski oraz Wysoka Mazowiecka p. Krzysztof Krajewski. Każdy z nich dokonał skrótowej oceny sytuacji finansowej gminy w zakresie budżetu, a w szczególności struktury przychodowej. Zdaniem obecnych na spotkaniu ekspertów Łukasza Konopielko i Krzysztofa Mnicha sytuację tę, jakkolwiek różny jest charakter uczestniczących w projekcie gmin można ocenić jako relatywnie dobrą i ugruntowującą płynność gmin w zakresie realizowanych przez nie zadań. Dyskusja koncentrowała się wokół ograniczeń w zakresie możliwości aktywnego kształtowania polityki podatkowej gminy, która mogłaby by być pomocna m.in. w przyciąganiu inwestorów na teren danej gminy. Z drugiej jednak strony nadmierna swoboda w tym zakresie mogłaby spowodować swoistą licytację gmin w tym zakresie, której efekt byłby z pewnością korzystny dla gmin o wysokich dochodach, wynikających przede wszystkim z działalności już istniejących podmiotów na terenie danej gminy. Taka polityka mogłaby prowadzić do dalszego rozwarstwienia regionalnego i konserwować zastany układ ekonomiczno-społeczny.

W drugiej części spotkania Krzysztof Mnich zaproponował dyskusje nad wcześniej wyświetlonym historycznym filmie dotyczącym rozwoju infrastruktury na terenie gminy, w której odbywało się spotkanie badawcze. Na koniec wskazano, iż przyszłe analizy i dotychczasowe są zbieżne z analizą PESTEL – (Political, Economic, Social, Technological, Environmental, Legal) – analiza mająca na celu ocenę środowiska makroekonomicznego organizacji. Jest bardzo pomocna przy podejmowaniu wielu strategicznych decyzji dla instytucji.

 

 

<<  Grudzień 2023  >>
 Po  Wt  Śr  Cz  Pi  So  Ni 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Cały rok

logo_aga

Fundusze Europejskie – dla rozwoju Polski Wschodniej


Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

 
Designed by Templatka.pl